INFORMATOR REKRUTACYJNY
kierunek: INSTRUMENTALISTYKA
MUZYKA KOŚCIELNA
studia stacjonarne drugiego stopnia (2-letnie)
Studia adresowane są do kandydatów posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, którzy reprezentują wiedzę muzyczną oraz posiadają umiejętności w zakresie właściwym dla muzyka kościelnego na poziomie dyplomu pierwszego stopnia akademii muzycznej..
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent jest wszechstronnie wykształconym artystą-muzykiem kościelnym posiadającym szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną. Posiada kwalifikacje do samodzielnej działalności muzyka kościelnego (katolickiego/ewangelickiego) w zakresie gry literatury solowej, akompaniamentu liturgicznego oraz wykonywania improwizacji podczas liturgii. Posiada również kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia liturgicznych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Na bazie zdobytych podczas studiów doświadczeń, poprzez świadomy wybór specjalizacji, samodzielnie planuje swoją dalszą karierę zawodową. Jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia i podyplomowych.
Kwalifikacje pedagogiczne, zgodne ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, uzyskuje się przez równoległą naukę w Studium Pedagogicznym.
Absolwent studiów drugiego stopnia posiada następujące kompetencje:
- w oparciu o pogłębioną wiedzę teoretyczną i umiejętności warsztatowe związane ze swoją specjalnością jest przygotowany do samodzielnej, kreatywnej pracy w zawodzie muzyka-kościelnego; potrafi samodzielnie interpretować i wykonywać utwory organowe oraz kierować wykonaniem dzieł wokalnych i wokalno-instrumentalnych w oparciu o własne twórcze motywacje i inspiracje na wysokim poziomie profesjonalizmu, zgodnie z wymaganiami stylistycznymi i odnośnymi przepisami liturgicznymi;
- wykazuje się umiejętnością budowania i pogłębiania obszernego repertuaru w zakresie swojej specjalności, z możliwością specjalizowania się w wybranym obszarze; posiada umiejętność samodzielnego inicjowania i realizowania projektów artystycznych wymagających elastyczności myślenia i kreatywności w zespołach rożnego typu;
- doskonale opanował umiejętność komunikowania się i współpracy przy realizacji zamierzonych celów; wykazuje zdolność do zintegrowania wiedzy i umiejętności trafnego interpretowania złożonych zjawisk i problemów, a także wykazuje zdolność do wydawania opinii i sądów oraz do łączenia tych sądów z refleksją dotyczącą artystycznej bądź społecznej i etycznej odpowiedzialności.
EGZAMINY WSTĘPNE
ORGANY
- utwór Jana Sebastiana Bacha lub kompozytora przedbachowskiego,
- utwór kompozytora XIX–XXI wieku,
- wykonanie improwizowanej przygrywki i akompaniamentu do wybranej przez siebie polskiej pieśni kościelnej.
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA dotycząca:
- sylwetki artystycznej kandydata;
- motywacji kandydata odnośnie wyboru studiów;
- orientacji kandydata w zagadnieniach współczesnej kultury muzycznej;
- planów rozwoju artystycznego kandydata.